İade Politikası

İade Politikası

Poké Blaze'den alışveriş yaptığınız için teşekkür ederiz.

 

Eğer satın aldığınız üründen memnun değilseniz, size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız!

 

İadeler

 

• İade politikamız 14 gün sürer. Ürünü teslim aldığınızdan itibaren 14 gün geçtiyse, maalesef size iade veya değişim sunamayız.

 

• İade için ürünün kullanılmamış ve aldığınız ile aynı durumda olması ve orijinal ambalajında bulunması gerekmektedir.

• Ürününüz, size sağladığımız adrese orijinal ambalajında geri gönderilmelidir. Lütfen satın alma işleminizi üreticilerimize geri göndermeyin.

Tüm Sipariş İade sorularınız için pokeblazedestek@gmail.com adresine mail atabilirsiniz.

 

Sipariş Değişiklikleri ve İptali

 

Satın alma işlemi üzerine, 24 saat içinde iptal etmek veya herhangi bir değişiklik yapmak için size zaman veriyoruz (indirimli ürünler iptal seçeneğine tabi değildir). Bu sürenin ötesinde siparişiniz zaten işleme alınmış ve kargoya hazırlanmış olacak, bu nedenle 24 saat sonrasında sipariş değişiklikleri veya iptalleri yapılamaz.

 

Hasarlı/Eksik Ürünler

 

Eğer siparişiniz hasarlı geldiyse veya eksik ürünler içeriyorsa, size en kısa sürede bir değişim yapmaktan mutluluk duyarız. Hasarlı/Eksik Ürün Talebini yapmak için lütfen destek ekibimizle iletişime geçin. Bize e-posta gönderirken lütfen Konu kısmına Hasarlı/Eksik Ürün Talebi yazdığınızdan emin olun ki bu duruma en kısa sürede müdahale edebilelim.

 

 

Örnek Senaryolar

 

"Kargo takip bilgilerim teslim edildi diyor ama henüz almadım." Eğer postane ve kargo taşıyıcısıyla yapılan teyitte, ürünün belirli bir tarih, saat ve konumda teslim edildiğini doğrulanmışsa, teslimat sonrası kaybolan ürünlerden sorumlu olmayacağız.

 

Eğer kargo taşıyıcımız veya postane ürünün teslim edildiğini doğrulayamıyorsa, Bize başvurmanız ve bunu bildirmeniz gerekiyor, ardından size başka bir ürün gönderebilir veya en kısa sürede iade yapmak için gereken düzenlemeleri yapacağız.

 

Eğer paket, alıcının bize verdiği aynı adrese teslim edildiyse ve yanlışlıkla yanlış adres girildiyse, bu hatadan sorumlu olamayız. Ancak her zaman müşterilerimizi önemseriz, bu tarz bir hata  sizin tarafınızdan yapılırsa, yine de indirimli bir şekilde ürününüzü alabilmeniz için size yardımcı olacağız! Ancak bu, müşteri destek ekibimizin takdirine bağlıdır, bu yüzden ödeme işlemi sırasında bilgilerinizi girerken lütfen kargo adresinizi iki kez kontrol edin. Adres hatası yaptığınızı düşünüyorsanız, siparişiniz işleme alınmadan önce  HEMEN BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN, böylece bunu hızlıca çözebiliriz.